Kdy propíchnout uši?

Existuje mnoho názorů na propichování uší, ať už je názor rodičů, odborníků, ale důležitou roli hraje i otázka historie, tradic a náboženství. Názor odborníků a lékařů na propichování dětských uší je také nejednotný. Tvrzení, že novorozenci nepociťují žádnou bolest, je už dávno vyvrácený.

Vědci zjistili, že už šestiměsíční plod pociťuje bolest. Zatímco některé maminky si svoje děti odnášejí domů s již propíchnutými oušky, jiné čekají na to, až dítko povyroste. Názor na propichování uší mají i alergologové, podle nich může u dítěte vzniknout alergická reakce na nikl a s tím spojené i kontaktní alergie. Další skupinu odborníků tvoří akupunkturisté, kteří tvrdí, že ucho by se mělo propíchnout v bodu projekce oka, jinak může dojít k zasažení a poškození akupunkturních bodů.

Kdy je ten správný čas

Někteří odborníci prosazují názor, že propíchnout ucho je možné už ve věku tří měsíců, když má dítě za sebou již první fázi očkování proti tetanu, což sníží riziko vzniku infekce. Jiní odborníci by náušničky aplikovali ve věku šesti měsíců až jednoho roku, kdy dítě sedí a je s ním lepší spolupráce, ať už při hojení rány nebo uvědomování si nové „ozdoby“, protože děti si se svými ozdobami rády hrají. V konečném důsledku jsou to ale právě rodiče, kteří rozhodují, kdy se dají dítěti propíchnout uši.

Kdo je ten správný člověk

Propichování by měl vždy provádět odborník za dodržení přísných hygienických a sterilních podmínek. Dnes to již běžně dělají i pediatři v rámci poradny, specializovaná studia nebo akupunkturisté. Nicméně ne všichni jsou ochotni propichovat uši, protože akupunkturu používají jen pro léčebné účely. Používají přitom tzv. akupunkturní přístroj, který spolehlivě najde akupunkturní bod. Dále se běžně na propichování používá propichovací jehla nebo pistole, která je méně bolestivá, ale zároveň potřebujete náušničky, které se vkládají zezadu následně za pistolí.

Ošetřování po propíchnutí

Po propíchnutí uší je třeba dbát na dodržování přísných hygienických zásad. Doba léčení je 3 až 5 týdnů. Asi 2 dny před propíchnutím nechte náušničky namočené v lihu. Před ošetřováním je třeba si pořádně umýt ruce, abychom do ranky nezanesli infekci. 2-4 krát denně ošetřete propíchnuté místo dezinfekčním prostředkem, přičemž náušnicí otočte nebo ji protahujte. Můžete si nechat také předepsat framykoinovou mast. Nic nezkazíte, když s ní ucho potřete. Náušnice nesundávejte z uší dolů!

  • v prvních dnech chraňte uši před vodou, šampónem a jinou kosmetikou
  • až do úplného zahojení dbejte na to, aby na uchu nezůstávaly zbytky šampónu
  • v případě začervenání, svrbění či hnisání navštivte odborníka, který uši propichoval, případně pediatra
  • až po uplynutí několika dnů můžete náušnice sundat a vyměnit za jiné

Něco málo z historie náušnic

Na základě archeologických vykopávek můžeme říci, že zdobení se šperky bylo běžné již v dávné minulosti. Amulet nebo šperk měl lidi ochraňovat před zlými vlivy a duchy. Už Kleopatra měla v každém uchu dvě náušnice a stejně tak i slavný Shakespeare. Námořníci, perští vojáci a také piráti si vpichem do určitého bodu ucha zlepšovali svůj zrak. U žen byly ozdoby na uších symbolem bohatství a přepychu, naopak u mužů symbolem rebelství. Později nastalo období, kdy bylo propichování uší považováno za něco špatného. Velký comeback nastal až v 70 – tých letech minulého století.


Slovensky Česky

Propíchnutí uší je poměrně často diskutované téma. Zatímco v některých zemích se zvažuje propíchnutí uší a mnozí rodiče k tomu přistoupí, až když dítě dovrší školního věku. U nás se propichování nebo nastřelování náušnic provádí mnohem dříve.

Co radí odborníci?
Přečtěte si kdy a jak dát propíchnout uši.